Краса та здоров'я

Їжа майбутнього: завтра людина стане тим, що вона з'їсть сьогодні

4 квітня 2013

Процес глобалізації і зміни способу життя людства неминуче торкнуться і їжі. Приміром, після закінчення Другої Світової війни французькі кухарі створили Нову Кулінарію \Nouvelle cuisine\, більш просту і з великою розмаїтістю смаків. Поява нової кухні пояснювалася зміною способу життя городян. Щорічно тільки в США з'являється приблизно 10 тис. нових видів харчових продуктів. Уже сьогодні можна більшою мірою передбачити, що буде на столі в людини у недалекому майбутньому.
 
Функціональна їжа  
В останні роки спостерігається бурхливий зріст харчової індустрії, що робить їжу, корисну для здоров'я і яка містить у собі набір вітамінів, мінералів і біологічно активних речовин. Ними користуються спортсмени, які заклопотані розвитком своїх м'язів, люди, що намагаються контролювати свою вагу, і люди похилого віку, що намагаються вживати в їжу продукти із зниженим вмістом жирів та вуглеводів.
 
Однак у майбутньому такого роду продукти придбають нові властивості і стануть щоденною їжею. Приміром, можлива поява цілющої їжі – морозива з підвищеним вмістом вітамінів або маргарину, що знижує рівень холестерину в крові. Критики подібного роду продуктів стверджують, що їхня ефективність (корисність) не доведена, наукових досліджень на цю тему надзвичайно мало. Тому можна в рівній мірі очікувати, що індустрія виробництва такого роду продуктів може пережити бурхливий зріст або, навпаки, канути в небуття.
 
Генетично модифіковані продукти 
Особливі можливості відкриваються перед генною інженерією - деякі експерти вважають, що ліки майбутнього будуть продаватися не у виді таблеток, а, наприклад, у виді фруктів – теоретично можливо вивести яблука, що зможуть виконувати роль таблеток зі снотворним. Приміром, уже встановлено, що пилок генетично модифікованої кукурудзи здатен убивати яйця визначеного виду метеликів. Також можливе виведення порід тварин, що володіють визначеними заданими властивостями - наприклад свиней, з менш жирним м'ясом, сортів кави без кофеїну і т.д. 
У 1996 році вперше було розпочато комерційне використання генетично модифікованих рослин - з тих пір кількість сільськогосподарських площ, що засіваються «зміненою» кукурудзою, соєю, бавовною зросло в 25 разів. Тільки посіви «нової» кукурудзи в 2000 році зайняли площу в 44.2 млн. га (найбільші поля генетично модифікованої кукурудзи розташовані в США, Канаді й Аргентині). Такого роду посіви існують у 13 країнах світу. Прихильники подібного роду продуктів стверджують, що за рахунок використання генної інженерії вдається уникнути застосування на полях пестицидів і добрив, що, безумовно, йде на користь споживачеві.
 
Утім, майбутнє такого роду продуктів не визначене - дуже багато експертів і організацій відносяться до них украй негативно і виступають за їхню тотальну заборону. Міжнародних норм по генетично модифікованих продуктах не існує. У стадії підготовки знаходяться два документи: «Посібник із проведення оцінки продовольчої безпеки харчових продуктів, отриманих із ДНК-рекомбінінованих рослин» і «Принципи аналізу ризику по харчових продуктах, отриманим за допомогою сучасної біотехнології». Приблизно, вони будуть прийняті вже в 2002 році.
 
Органічна їжа  
Набирає силу процес, протилежний генетичної революції. У світ прийшла мода на органічну їжу, тобто овочі, фрукти, хліб, молоко, м'ясо, яйця, вина і т.д., що зроблені без застосування генної інженерії, добрив, пестицидів, консервантів, і в місцях, бездоганних з погляду екології. Фахівці настійно рекомендують органічну їжу маленьким дітям. Такого роду продукти незамінні для людей, що страждають алергіями і рядом інших розладів.
 
За період з 1998 по 2000 рік у США сталі продавати на 23% більше екологічно чистих фруктів і овочів, на 96% більше органічного молока і яєць, на 99% більше органічних хлібобулочних виробів, на 71% більше органічного м'яса. В американських магазинах такі продукти коштують на 10- 40% дорожче звичайних. Перше місце у світовому табелі про ранги по площі земель, що використовуються для вирощування сільськогосподарської продукції, займає Ліхтенштейн (18%), друге - Швейцарія (9%), третє - Австрія (8,6%). У першу десятку також входять Італія, Фінляндія, Данія, Швеція, Чехія й Ісландія. США в цьому списку займають 36-і місце - для виробництва органічних харчових продуктів використовується 0,2% земель сільськогосподарського призначення.
 
Захист продуктів  
В майбутньому вагоме значення буде здобувати забезпеченням захисту продуктів. Зокрема, захист продуктів харчування буде забезпечуватися скороченням часу, що затрачається на доставку продуктів від виробника до покупця.
 
Крім того, бурхливий ріст переживають і будуть переживати в майбутньому наукові дослідження, спрямовані на розроблення нових способів консервації продуктів, оскільки старі методи не завжди надійні. У числі нових технологій: асептичне упакування, що продовжує терміни збереження різних продуктів харчування і не вимагає охолодження. Опромінення продуктів харчування, не є новою технологією, але знахдить усе більш широке використання. Опромінення знищує патогенні речовини, що переносяться з їжею, такі як сальмонелла, крім того опромінення продовжує термін збереження фруктів, що швидко псуються. Розпочато обробку продуктів надвисоким тиском, що забезпечує пастеризацію їжі. Застосовується також технологія пульсуючого світла, коли продукти піддаються впливові світла, інтенсивність якого в багато разів перевищує інтенсивність сонячного світла. Ультрафіолетове випромінювання використовується для пастеризації соків, це в деяких випадках дозволяє не використовувати харчові консерванти.
 
Також одержать розвиток і технології упакування, що будуть сигналізувати споживачам про безпеку продукту: наприклад змінювати колір у випадку, якщо продукт починає псуватися. 
Факт На Тему
 
Щороку в США реєструється 76 млн. випадків захворювань, пов'язаних з вживанням неякісних харчових продуктів. За даними Центрів Контролю за Захворюваннями \The Centers for Disease Control, щорічно на лікарняне ліжко потрапляє 325 тис. американців, 5 тис. з них умирають.
 
Цікаво, що щорічно американці витрачають $40 млрд. на купівлю особливих дієтичних продуктів. 40-50% американок регулярно починають спроби скинути вагу. При цьому, за даними National Eating Disorders Association, 95% дієт абсолютно недієві, тому що можуть дати необхідний ефект лише через 1-5 років.
 
За матеріалами сайту «Здоров'я жінки».
 

Презентація компанії

Завантажити презентацію — Презентація компанії Імперія жирів.pdf (3699 kb)